OBRAZEM: Hladiny řek jsou jen mírně zvýšené

Českolipsko – Pouze ve Stvolínkách byl na několik hodin vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity.

Mírně zvýšené hladiny řek a menších toků, taková je situace na Českolipsku. Pouze ve čtvrtek večer vyhlásili ve Stvolínkách třetí stupeň povodňové aktivity na Bobřím potoce. Do rána se ale situace uklidnila, stupeň povodňové aktivitu je tu na dvojce.

Bobří potok zahrozil

„Potok byl venku z koryta, jednomu domu hrozilo, že jej zaplaví voda. Majiteli jsme poskytli pytle s pískem, ale během noci voda opadla,“ popsala situaci starostka Stvolínek Jana Kušnieriková. Stav hladiny vody tu stejně jako v jiných obcích stále sledují. Vyhlídky na další dny nevidí nijak dramaticky.

„V roce 2003 jsme postavili nový most přes Bobří potok. Je asi o tři čtvrtě metru vyšší než byl původní, takže voda může plynule odtékat,“ pokračuje Jana Kušnieriková. V poslední době naměřili nejvíce vody na Bobřím potoce v roce 2006, kdy hladina dosáhla 2,3 metru. Od té doby se nacházejí v záznamech pouze vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity, a to v lednu 2008.

Slova starostky potvrzuje i Eva Markgrafová z Městského úřadu v České Lípě. Členové povodňové komise průběžně monitorují stav vodních toků v působnosti města. „Hladiny řek jsou mírně zvýšené, na stupni jedna, což je stupeň povodňové bdělosti.“

Starosta Cvikova Ivo Čeřovský popisuje situaci obdobně: „Hladiny se zatím nezvyšují. Městská policie má za úkol sledovat vývoj situace a na jakékoliv nebezpečí upozornit. Zatím stav vody není nijak dramatický,“ zhodnotil starosta Cvikova. Na případný výjezd jsou připraveni i dobrovolní hasiči. „Jsme k dispozici, máme veškeré vybavení včetně člunu,“ sdělil Martin Kočí z Nového Boru.

Výhled: setrvalý stav

O aktuální hydrologické situaci se dovídáme z webových stránek Povodí Ohře. „Vlivem odtávání sněhové pokrývky v horních partiích povodí se srážkovou dotací dochází k vzestupům hladin menších vodních toků s předpokládanou kulminací v pátečních odpoledních hodinách.“

V následujících dnech očekávají hydrometeorologové spíše setrvalý stav, případně mírný vzestup bez dosažení stupně povodňové ochrany. Na následující dva dny, tedy sobotu a neděli, jsou na našem území předpovídány srážkové úhrny v řádech milimetrů za den, celkově v rozmezí 10 až 15 mm.

Odbor ochrany vod ministerstva životního prostředí uvádí, že aktuální povodňová situace prozatím nevyžaduje vyhlášení stálé povodňové služby.

Zdroj: ceskolipsky.denik.cz

Datum: 7.3.2009

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.