Stvolínští hasiči zasahují i u živelných pohrom

Stvolínky /LIDÉ SV. FLORIÁNA/ -  Svatý Florian má své chráněnce i ve Stvolínkách nedaleko České Lípy. Ti náležitě ctí jeho památku a dělají čest hasičské pověsti jak obětavou pomocí při výjezdech, tak na hasičských soutěžích, kde se pravidelně umísťují na předních příčkách.

Místní sbor dobrovolných hasičů byl založen roku 1867. Jeho novodobá historie se datuje od roku 1945. V roce 1974 měl sbor dobrovolných hasičů ve Stvolínkách 124 členů. V současné době jich je jen osmnáct.

I tak ale bdí nad mimořádnými událostmi v obci výjezdová jednotka o jedenácti mužích. Spadá do kategorie JP05, což znamená, že může zasahovat jen při událostech v katastru obce. Jaroslav Šimonek, který je dobrovolným hasičem už od dětství, velí místní výjezdové jednotce dva roky. „Je nám líto, že se nemůžeme účastnit výjezdů, které jsou v naší bezprostřední blízkosti, jako tomu bylo při nedávném požáru v Kravařích.“

V dobách, kdy byla většina zdejších stavení vybudována ze dřeva, se místní hasiči potýkali často s požáry domů. V současnosti vyjíždějí Stvolínečtí hlavně k živelným pohromám. Stále častější jsou totiž větrné smrště, po kterých je třeba popadané stromy z vozovek odklidit co nejrychleji.

Zaměstnává je žhář

Zrovna tak pomohli místní dobrovolní hasiči i při náhlém rozvodnění Bobřího potoka v červenci tohoto roku. Zatopen zde byl jeden dům a přilehlé zahrady. „Poslední dobou nás však zaměstnává především dosud neznámý žhář, který podpaluje stohy v okolí obce. Podobné požáry se velmi špatně hasí. Sláma je udusaná a její balíky mají tři a půl metráku. Proto je náročné stoh rozebrat a dostat se k ohnisku požáru.“

Na výjezdy jezdili místní hasiči donedávna Škodou 706 z roku 1975, lidově zvanou mates. „Toho jsme zdědili od vojáků. Strávili jsme hodně času na jeho údržbě, ale čas se zastavit nedá.“. V nedávné době stvolínecký sbor dostali od Tuháňských kolegů matesa o deset roků mladšího. Požární vozidlo pojme řidiče a sedm mužů posádky. K místu požáru se může vypravit s 3500 litry vody.

Práce dobrovolných hasičů nespočívá pouze v nárazových výjezdech. Stvolínečtí hasiči tráví mnoho času i údržbou a zlepšováním výstroje a výzbroje. Hodiny práce vyžadují také opravy a údržba zásahového vozidla. „Peněz bohužel není nazbyt, a proto si musíme vystačit s tím, co máme. Dá se ale říci, že k zásahu jsme připraveni dobře a máme vše, co potřebujeme. Velmi si ceníme i podpory ze strany vedení obce, která nám každoročně přispívá na provoz.“

Chtějí pokračovatele

Stvolínečtí dobrovolní hasiči by rádi přivedli do svých řad i děti. Podle slov velitele Jaroslava Šimonka je důležité seznamovat mladou generaci s prací hasičů a zásadami protipožární ochrany. „Loňský rok jsme se pokoušeli o nábor nových členů. Bohužel jsme malá obec a dětí je zde málo. Byli bychom rádi, kdyby to tu po nás jednou někdo převzal. Už proto pořádáme každoročně dětský den, kam zveme i hasiče z Dobranova, aby měli děti možnost vidět více hasičské techniky a seznámily se tak s naší prací.

Důležitou součástí života SDH Stvolínky jsou také cvičení, která prověřují jak techniku, tak připravenost samotného mužstva. V průběhu každého roku se konají cvičení. Tím posledním byl požární poplach v budově místního zámku. Byl proveden průzkum objektu a lokalizace požáru. Potom nastaly samotné hasební a záchranné práce. „Tohoto cvičení se účastnilo osm sborů z okolí. Konalo se i v součinnosti s profesionální jednotkou v České Lípě, která se po příjezdu na místo ujala velení.“

K činnosti dobrovolných hasičů patří i podíl na kulturním a společenském životu obce, která jejich úsilí oceňuje a pravidelně hasičské akce podporuje. V plesové sezoně se jedná především o tradiční hasičský bál, který se konává v kulturním domě ve Stvolínkách. Dalšími akcemi, které se odehrávají každoročně pod patronací místních dobrovolných hasičů, jsou pálení čarodějnic a dětské dny.

Stvolínští hasiči jako malý sbor vyjíždějí pouze k událostem v katastru obce. I tak ale mají práce dost. Platí to hlavně letos, kdy měli už čtrnáct výjezdů. Zaměstnávaly je zejména požáry stohů a travních porostů. První požár byl založen v březnu. Od té doby se podobný výjezd odehrál ještě několikrát.
Největší akce se odehrála v září. Požární poplach se rozezněl v půl šesté ráno. Hasiči se vypravili na stejné místo, kde již letos jednou zasahovali. Na místo požáru přijeli i členové SDH Žandov a profesionální jednotka z České Lípy. Jednalo se o požár většího rozsahu. Musela být zřízena kyvadlová doprava vody z Kravař. Při cestě pro vodu přijela jednotka k dopravní nehodě. Vozidlo bylo zajištěno proti vzniku požáru odpojením baterie. Potom hasiči spěchali zpět k požáru stohu. Zásah byl ukončen v šest hodin večer.

Zdroj: ceskolipsky.denik.cz

Datum: 22.10.2009

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.